• The Woman in the Window

    ★★½

  • Soul

    ★★★★★

  • I May Destroy You

    ★★★★★

  • The Half of It

    ★★½

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★½

  • Mulan

    ★★½

  • The Invisible Man

    ★★★★

  • Horse Girl

    ★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • A Fall from Grace

    ★★★½

  • M8 - When Death Rescues Life

    ★★★

  • Klaus

    ★★★★

  • Miracle in Cell No. 7

    ★★★

  • Joker

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • I Lost My Body

    ★★★★

  • Atlantics

    ★★★★★

  • Bacurau

    ★★★★★

  • Someone Great

    ★★★½

  • Despite Everything

    ★½

  • Us

    ★★★★½

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • Isn't It Romantic

    ★★★

  • Troop Zero

    ★★★½

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★★

  • Mirage

    ★★★★

  • Bird Box

    ★★★

  • In Fabric

    ★★½

  • mid90s

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Roma

    ★★★★

  • Sharp Objects

    ★★★★

  • Ocean's Eight

    ★★★

  • Burning

    ★★★★½

  • Happy as Lazzaro

    ★★★

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • Climax

    ★★½

  • The Kissing Booth

  • A Quiet Place

    ★★★½

  • Hard Paint

    ★★★

  • Love, Simon

    ★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★½

  • Annihilation

    ★★★★

  • Black Panther

    ★★★★

  • Tully

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Loveling

    ★★★★

  • Coco

    ★★★★½

  • Liquid Truth

    ★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★

  • Disobedience

    ★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★

  • mother!

    ★★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Thelma

    ★★★½

  • Good Manners

    ★★★½

  • Dunkirk

    ★★★

  • Cars 3

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★½

  • Big Little Lies

    ★★★★★

  • Pendular

    ★★★½

  • Just Like Our Parents

    ★★★★