• Scream

    Scream

    ★★★★★

    Dead meat supremacy!!!!

    Genuinely just so good. This is a 100% perfect execution of the classic slasher film through a 2022 lens. Felt so fresh while still keeping the tone that so many people have tried to recreate. Scream 1996 is my favorite horror film and I couldn’t be happier to know there’s gonna be another generation with this franchise at the forefront of horror.

  • Closet Monster

    Closet Monster

    ★★★½

    Definitely from the era of “being gay is nothing but misery and pain” movies but a really solid execution of that if you’re down

  • Don't Look Up

    Don't Look Up

    ★★

    Really takes the b out of “subtle” and puts it into “beats you over the fucking head”

    I wish this movie wasn’t afraid to take itself seriously. I liked it in the little moments with it’s tender and genuine interactions I think the cast really shined and you got to play with this idea of how humanity deals with our fate. But all this script could do was cross the line over into comedy and reach for the low hanging fruit.

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★★

    I’m gonna be ahead of the game and say Frances McDormand was robbed at the Oscars

  • Verotika

    Verotika

    Glen Danzing said that there were no good horror movies being made anymore, and then made one of the worst movies I’ve ever seen, honestly love that for him. Also there’s literally almost no dialogue in this? Just naked woman rubbing themselves in blood

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza

    My thought will change literally no one’s mind on anything but having a theatre full of people laugh as an adult exposed herself to a minor is one of the grosser experiences I’ve ever had as someone with sexual trauma

  • Shakma

    Shakma

    ★★

    Why is so much of the movie about DnD?

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I wonder if the Spider-men explored each other’s bodies

  • Hello Mary Lou: Prom Night II

    Hello Mary Lou: Prom Night II

    ★★★½

    Really starting to love batshit insane sequels to generic slashers that have no business being made (cf. Slumber Party Massacre 2)

    Also she was possessed so it’s not her fault, but Vicki’s dad fully just let his teenage daughter make-out with him and that needed to be focused on way more

  • Slaxx

    Slaxx

    ★★★

    Honestly? I think the murderous pants were justified in their killings

  • Porno

    Porno

    ★★★½

    This movie kind of shreds. Anytime I watch a horror film that genuinely has something new it always excites me, and I can certainly say the amount of graphic dick mangling in this movie was new, also shout out to having equal amounts of male and female nudity. Some neat themes, really commited actors, and finally someone addressing how irritating straight-edge teens used to be

  • Spencer

    Spencer

    ★★½

    I can say that at a technical stand point this was done very well (other than the mixing that was dog water). That said this really reads like fanfiction. It’s so blatantly uninterested in who Diana was as a real person and far more interested in creating some sensationalized speculation of her life. So little is based in reality, frankly I felt like they made her come across as though she was insane seeing as they spent so little time showing why she felt how she did. Anyways Kristen Stewart was great