Matty has logged 199 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Holly Star

Holly Star

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Christmas Dance

The Christmas Dance

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Snowmance

Snowmance

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Naughty or Nice

Naughty or Nice

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Christmas Is Cancelled

Christmas Is Cancelled

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Guardian

The Guardian

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Alone for Christmas

Alone for Christmas

2013
×
Read the review Edit this entry  
13
The Dark Valley

The Dark Valley

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Laura

Laura

1944
×
Edit this entry  
12
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rock N' Roll Christmas

Rock N' Roll Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Nine Lives of Christmas

The Nine Lives of Christmas

2014
×
Read the review Edit this entry  
05
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Christmas Movie Christmas

A Christmas Movie Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Finding Father Christmas

Finding Father Christmas

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Father Christmas Is Back

Father Christmas Is Back

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
F9

F9

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Batman: The Long Halloween, Part Two

Batman: The Long Halloween, Part Two

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Batman: The Long Halloween, Part One

Batman: The Long Halloween, Part One

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Somewhere

Somewhere

2010
×
Read the review Edit this entry  
27
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Thrashin'

Thrashin'

1986
×
Read the review Edit this entry  
26
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
Edit this entry  
20
The Craft

The Craft

1996
×
Read the review Edit this entry  
20
Becky

Becky

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Malignant

Malignant

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Kate

Kate

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry