Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Office Space

Office Space

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Set It Off

Set It Off

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cruising

Cruising

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Passing

Passing

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Edit this entry  
08
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
Big

Big

1988
×
★★★
Edit this entry  
05
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★
Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Raw

Raw

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rent

Rent

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★★
Edit this entry