maura has logged 238 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★
Edit this entry  
28
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scrooged

Scrooged

1988
×
Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
Following

Following

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
Edit this entry  
21
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★
Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Brother

Brother

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Prophet

A Prophet

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Memento

Memento

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Diva

Diva

1981
×
★★★★
Edit this entry  
08
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Prisoner of the Mountains

Prisoner of the Mountains

1996
×
★★★★
Edit this entry  
03
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry