Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Bridge to Terabithia

Bridge to Terabithia

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Cinderella

Cinderella

2021
×
Edit this entry  
07
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Edit this entry  
15
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Beckett

Beckett

2021
×
★★
Edit this entry  
03
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Seoul Searching

Seoul Searching

2015
×
★½
Edit this entry  
30
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★½
Edit this entry  
26
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rust Creek

Rust Creek

2018
×
★★
Edit this entry  
18
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★
Edit this entry  
17
Journey to the Center of the Earth

Journey to the Center of the Earth

2008
×
★★
Edit this entry  
14
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★½
Edit this entry  
13
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★★½
Edit this entry  
09
Drive

Drive

2011
×
★★★½
Edit this entry  
30
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Nun

The Nun

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Failure to Launch

Failure to Launch

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Awake

Awake

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
11
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Way He Looks

The Way He Looks

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Little Women

Little Women

1994
×
★★½
Edit this entry  
28
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
07
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Yes Day

Yes Day

2021
×
★★
Edit this entry  
29
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★
Edit this entry  
10
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Frozen

Frozen

2010
×
★★
Edit this entry  
09
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Radioactive

Radioactive

2019
×
★★
Edit this entry