maxigulich has logged 47 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
Black Is King

Black Is King

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Memories of a Teenager

Memories of a Teenager

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nocturama

Nocturama

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sinfonía para Ana

Sinfonía para Ana

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Sleepwalkers

The Sleepwalkers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Official Story

The Official Story

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry