Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
All Light, Everywhere

All Light, Everywhere

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Martin Margiela: In His Own Words

Martin Margiela: In His Own Words

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Insomnia

Insomnia

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Pecker

Pecker

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Driller Killer

The Driller Killer

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
All or Nothing

All or Nothing

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
California Split

California Split

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Belly

Belly

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
News from home

News from home

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Sunday Bloody Sunday

Sunday Bloody Sunday

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Straight Time

Straight Time

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Looking for Mr. Goodbar

Looking for Mr. Goodbar

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Klute

Klute

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hellaware

Hellaware

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blade

Blade

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Boarding Gate

Boarding Gate

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Happy Life

Happy Life

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happiness

Happiness

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry