2019

Max Max’s year in review

Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★★

  • Midsommar

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • The Beach Bum

    ★★★★★

  • The Souvenir

    ★★★★★

  • Greener Grass

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • There Will Be Blood

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★★

  • Good Time

    ★★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★★

  • The Master

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 218 Films watched
  • 18.2 Average per month
  • 4.2 Average per week

Milestones

First Film

The Dead Don't Die

Nov 6

Last Film

The Souvenir

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
160 films
Comedy
72 films
Crime
66 films
Thriller
58 films
Romance
31 films
Horror
24 films
Mystery
24 films
Action
22 films
Adventure
17 films
Fantasy
15 films
USA
193 films
UK
33 films
France
16 films
Germany
11 films
Canada
8 films
South Korea
6 films
Italy
6 films
Sweden
4 films
Japan
2 films
Austria
2 films
English
210 films
Spanish
24 films
French
24 films
German
19 films
Italian
15 films
Korean
8 films
Japanese
7 films
Cantonese
5 films
Chinese
5 films
Latin
5 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Max’s most liked review

Call Me by Your Name

★★★★★

Why had I never seen this

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Suicide Squad
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

See Know Evil
Average weighted rating:

4.1

Films Max watched in 2019

  • The Souvenir
  • Wild Strawberries
  • The Godfather
  • Uncut Gems
  • Barry Lyndon
  • Lady Bird
  • Lost Highway
  • Eyes Wide Shut
  • Christiane F.
  • Enter the Void
  • 8½
  • See Know Evil
  • Kill Bill: Vol. 2
  • Marriage Story
  • City of God
  • mother!
  • The Grand Budapest Hotel
  • Frances Ha
  • The End of the Tour
  • Requiem for a Dream
  • The Pleasure of Being Robbed
  • Queen & Slim
  • The Holy Mountain
  • Waves
  • Julien Donkey-Boy
  • Funny Games
  • Garden State
  • Wild at Heart
  • Black Swan
  • Kicking and Screaming
  • Blow Out
  • Kitty
  • The Irishman
  • Villains
  • Mother
  • Honey Boy
  • American Beauty
  • Paris Is Burning
  • Wedding Crashers
  • Final Destination 3
  • Hot Rod
  • Pineapple Express
  • The Invention of Lying
  • Fantastic Mr. Fox
  • Dinner for Schmucks
  • The Social Network
  • Due Date
  • True Grit
  • Limitless
  • Bridesmaids
  • Midnight in Paris
  • Drive
  • Our Idiot Brother
  • Moneyball
  • 50/50
  • Hugo
  • This Is 40
  • Jackass Presents: Bad Grandpa
  • The Secret Life of Walter Mitty
  • Neighbors
  • Nightcrawler
  • Dope
  • Inside Out
  • The Big Short
  • Deadpool 2
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Now You See Me 2
  • Finding Dory
  • Suicide Squad
  • La La Land
  • Nocturnal Animals
  • Atomic Blonde
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Nathan for You: Finding Frances
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Black Panther
  • BlacKkKlansman
  • Incredibles 2
  • Halloween
  • Black Mirror: Bandersnatch
  • Rocketman
  • Toy Story 4
  • Doctor Sleep
  • Okja
  • The Squid and the Whale
  • The Florida Project
  • Call Me by Your Name
  • Jules and Jim
  • The Rum Diary
  • Palo Alto
  • Downsizing
  • Murder on the Orient Express
  • Ready Player One
  • The Mountain
  • Free Solo
  • Vice
  • It Chapter Two
  • The Bling Ring
  • Split
  • Get Out
  • It
  • The Disaster Artist
  • Baby Driver
  • A Quiet Place
  • If Beale Street Could Talk
  • Green Book
  • The Beach Bum
  • Us
  • Fahrenheit 11/9
  • Almost Famous
  • Nick and Norah's Infinite Playlist
  • An Education
  • Matchstick Men
  • High Fidelity
  • Juno
  • Brüno
  • The 40 Year Old Virgin
  • Forgetting Sarah Marshall
  • Role Models
  • Knocked Up
  • mid90s
  • Disturbia
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • River's Edge
  • Punch-Drunk Love
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Jesus Camp
  • The Dark Knight Rises
  • The Dark Knight
  • Batman Begins
  • Life Is Sweet
  • Blow
  • Fargo
  • Dog Day Afternoon
  • Hackers
  • Last Days
  • SLC Punk
  • Trainspotting
  • (500) Days of Summer
  • The Virgin Suicides
  • Girl, Interrupted
  • The Darjeeling Limited
  • Rushmore
  • Parasite
  • Climax
  • Party Monster
  • Dazed and Confused
  • Boogie Nights
  • True Romance
  • Natural Born Killers
  • From Dusk Till Dawn
  • Jackie Brown
  • Django Unchained
  • Pulp Fiction
  • Death Proof
  • American Psycho
  • Breathless
  • The Beach
  • The Basketball Diaries
  • Paranoid Park
  • Elephant
  • Wassup Rockers
  • Bully
  • Ken Park
  • Gummo
  • Spring Breakers
  • Being John Malkovich
  • Synecdoche, New York
  • Fear and Loathing in Las Vegas
  • The Moment of Truth
  • Paris, Texas
  • GoodFellas
  • Fight Club
  • Inglourious Basterds
  • A Clockwork Orange
  • Blue Velvet
  • Se7en
  • Taxi Driver
  • Reservoir Dogs
  • Good Time
  • Heaven Knows What
  • Hereditary
  • High Life
  • Midsommar
  • Blow-Up
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • After Hours
  • The King
  • To Die For
  • Greener Grass
  • The King of Comedy
  • Memories of Murder
  • The Host
  • The Lighthouse
  • Snowpiercer
  • King of New York
  • Raging Bull
  • Don't Worry, He Won't Get Far on Foot
  • Catch Me If You Can
  • The Departed
  • Magnolia
  • Hard Eight
  • Alice in the Cities

See all 218

World map

Highly rated films Max is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Cleaners
  • Little Women
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • Sound of Metal

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more