2020

Max Max’s year in review

Highest rated films

  • PVT Chat

    ★★★★★

  • We Are

    ★★★★★

  • Moments Like This Never Last

    ★★★★★

  • The Question

    ★★★★★

  • Tenet

    ★★★★½

  • Mank

    ★★★★½

  • Spree

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Prestige

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • The Princess Bride

    ★★★★★

  • Do the Right Thing

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • La Haine

    ★★★★★

  • Fallen Angels

    ★★★★★

  • Audition

    ★★★★★

  • Easy Rider

    ★★★★★

  • Dead Man

    ★★★★★

  • The Last Picture Show

    ★★★★★

  • Stranger Than Paradise

    ★★★★★

  • Ghost Dog: The Way of the Samurai

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 250 Films watched
  • 20.8 Average per month
  • 4.8 Average per week

Milestones

First Film

My Own Private Idaho

Jan 1

Most Watched

The Godfather: Part II

twice

Last Film

The Wedding Party

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
185 films
Comedy
64 films
Crime
55 films
Thriller
53 films
Romance
41 films
Horror
26 films
Mystery
26 films
Documentary
20 films
Action
16 films
Sci Fi
14 films
USA
159 films
France
44 films
UK
31 films
Germany
20 films
Italy
14 films
Japan
13 films
Canada
13 films
Hong Kong
6 films
Sweden
5 films
Switzerland
4 films
English
198 films
French
49 films
Spanish
26 films
Italian
26 films
German
22 films
Japanese
16 films
Chinese
9 films
Cantonese
8 films
Russian
8 films
Hungarian
7 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 21 Added 349

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Max’s most liked review

Shallow Grave

★★★★★

The poster for this is so bad on here someone change it haha

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Capone
Average weighted rating:

2.2

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Question

Films Max watched in 2020

  • The Wedding Party
  • We Are
  • Rebels of the Neon God
  • Hi, Mom!
  • Velvet Goldmine
  • The Silent Partner
  • The Last House on the Left
  • The Birds
  • Audition
  • Demonlover
  • Clubbed to Death
  • Patty Hearst
  • The French Connection
  • PVT Chat
  • Vertigo
  • Carrie
  • Made in Britain
  • Elephant
  • Badlands
  • Cruising
  • Jane B. by Agnès V.
  • Fear City
  • La Dolce Vita
  • Nights of Cabiria
  • The Last Picture Show
  • Hiroshima Mon Amour
  • Don't Look Now
  • Mikey and Nicky
  • The Swindlers
  • The Last Movie
  • Mank
  • Shampoo
  • R.P.M.
  • Clouds of Sils Maria
  • My Psychedelic Love Story
  • Che: Part Two
  • Che: Part One
  • La Strada
  • I Vitelloni
  • The Killing of a Chinese Bookie
  • Middle Men
  • Ghost Dog: The Way of the Samurai
  • Human Nature
  • The Trial of the Chicago 7
  • Love Streams
  • A Man Escaped
  • Everybody Street
  • Certified Copy
  • Moments Like This Never Last
  • Z
  • Gloria
  • Meantime
  • Soleil Ô
  • Cul-de-sac
  • Carlos
  • Repulsion
  • Let the Right One In
  • Citizen Kane
  • Scanners
  • Tess
  • Thief
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Theorem
  • Shivers
  • Opening Night
  • Beau Travail
  • Pulse
  • The Elephant Man
  • Sympathy for Mr. Vengeance
  • The Texas Chain Saw Massacre
  • The Exorcist
  • Let's Scare Jessica to Death
  • Dressed to Kill
  • The Battle of Algiers
  • Ringu
  • Images
  • Bamboozled
  • Streetwise
  • The Godfather: Part II
  • Gone Girl
  • Small Change
  • Polyester
  • Christo's Valley Curtain
  • Faces
  • Wildlife
  • Minnie and Moskowitz
  • Suspiria
  • Solaris
  • Weekend
  • Veronika Voss
  • My Beautiful Laundrette
  • A Wonderful Cloud
  • A Woman Under the Influence
  • Tenet
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Pink Flamingos
  • Lenny
  • Short Cuts
  • Five Easy Pieces
  • Wobble Palace
  • Stranger Than Paradise
  • Female Trouble
  • Dead or Alive
  • Spree
  • Elevator to the Gallows
  • The Seventh Seal
  • Wrong Move
  • Close-Up
  • Slacker
  • Lady Snowblood
  • Apocalypse Now
  • Shallow Grave
  • Repo Man
  • Investigation of a Citizen Above Suspicion
  • Memories of Underdevelopment
  • Brazil
  • Dead Man
  • Easy Rider
  • Taipei Story
  • Burroughs: The Movie
  • Naked Lunch
  • Fist of Fury
  • Lola
  • The Magician
  • McCabe & Mrs. Miller
  • Dont Look Back
  • Husbands
  • 12 O’Clock Boys
  • Shadows
  • The Boondock Saints
  • Mysterious Skin
  • Lenny Cooke
  • The Big Shave
  • Italianamerican
  • The Prestige
  • The Question
  • The Gentlemen
  • The Rules of Attraction
  • Lars and the Real Girl
  • 25th Hour
  • Da 5 Bloods
  • Storytelling
  • The Informant!
  • The Usual Suspects
  • Homicide
  • 2046
  • The Princess Bride
  • Traffic
  • The Goldfinch
  • The Town
  • Code Unknown
  • Oldboy
  • The Devil and Daniel Johnston
  • Capone
  • The Handmaiden
  • Bad Lieutenant
  • She's Gotta Have It
  • Snatch
  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels
  • The Limey
  • Scenes from a Marriage
  • Pixote
  • House of Games
  • Me and You and Everyone We Know
  • Beastie Boys Story
  • Good Boys
  • Welcome to the Dollhouse
  • Mister Lonely
  • Molly's Game
  • Knives Out
  • The Lovers on the Bridge
  • Murder by Contract
  • Filmworker
  • Full Metal Jacket
  • LA Originals
  • Melancholia
  • Kids
  • House
  • Barking Dogs Never Bite
  • The Last Days of Disco
  • Sex, Lies, and Videotape
  • Roma
  • The Tree of Life
  • L'Avventura
  • Before Sunset
  • Before Sunrise
  • The Brood
  • My Dinner with Andre
  • Annie Hall
  • The Thin Blue Line
  • Graduate First
  • Man Bites Dog
  • Blood Simple
  • Barton Fink
  • Raising Arizona
  • Rosemary's Baby
  • Chinatown
  • Wings of Desire
  • Children of Men
  • The Panic in Needle Park
  • The Godfather: Part II
  • The Player
  • Metropolitan
  • Crumb

See all 250

World map

Highly rated films Max is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers
  • Soul

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more