2021

Max Max’s year to date

Highest rated films

  • This Could Be You

    ★★★★★

  • The Scary of Sixty-First

    ★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★★

  • Amores Perros

    ★★★★★

  • Naked

    ★★★★★

  • Happiness

    ★★★★★

  • Vagabond

    ★★★★★

  • Straw Dogs

    ★★★★★

  • Lilya 4-ever

    ★★★★★

  • Grey Gardens

    ★★★★★

  • Secrets & Lies

    ★★★★★

  • News from home

    ★★★★★

  • Mauvais Sang

    ★★★★★

  • HyperNormalisation

    ★★★★★

  • Talk Radio

    ★★★★★

  • Straight Time

    ★★★★★

  • SubUrbia

    ★★★★★

  • We Live in Public

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 108 Films watched
  • 21.6 Average per month
  • 5.7 Average per week

Milestones

First Film

Shoot the Piano Player

Jan 1

Last Film

A History of Violence

May 7

Genres, countries & languages

Drama
66 films
Thriller
33 films
Crime
32 films
Comedy
29 films
Mystery
15 films
Horror
13 films
Action
11 films
Romance
10 films
Documentary
10 films
Sci Fi
5 films
USA
62 films
France
20 films
UK
15 films
Germany
8 films
Canada
6 films
Hong Kong
5 films
Poland
3 films
Italy
3 films
Mexico
2 films
Belgium
2 films
English
88 films
French
22 films
Spanish
12 films
Cantonese
9 films
Japanese
6 films
German
5 films
Italian
5 films
Russian
5 films
Polish
3 films
Chinese
2 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 54 Added 427

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Max’s most liked review

This Could Be You

★★★★★

Here’s my whole thing;
I hate these fucking wannabe crypto producers man. The people putting the money behind projects like these are the fucking scum of the earth and the epitome of everything that’s currently wrong in the industry. I’m not saying the producer is necessarily a bad dude, but…

More reviews

Max’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Alien
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Megan Is Missing
Average weighted rating:

1.4

Most Popular

Alien
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

This Could Be You

Films Max watched in 2021

  • A History of Violence
  • Body Double
  • Martin Margiela: In His Own Words
  • Multiple Maniacs
  • Grey Gardens
  • Insomnia
  • Rumble Fish
  • Pecker
  • Lilya 4-ever
  • M*A*S*H
  • The Driller Killer
  • All or Nothing
  • Secrets & Lies
  • California Split
  • Belly
  • Camera Buff
  • News from home
  • The Game
  • Sunday Bloody Sunday
  • Straight Time
  • Cannibal Holocaust
  • The Scary of Sixty-First
  • Shiva Baby
  • School of Rock
  • Looking for Mr. Goodbar
  • Alien
  • Rope
  • All That Jazz
  • You've Got Mail
  • First Reformed
  • Amores Perros
  • Straw Dogs
  • Klute
  • Hellaware
  • Punishment Park
  • Blade
  • All the President's Men
  • The Parallax View
  • Boarding Gate
  • Happy Life
  • The Insider
  • Collateral
  • Carlito's Way
  • Face/Off
  • Happiness
  • The Double Life of Véronique
  • The Sheik and I
  • Goodbye, Dragon Inn
  • SubUrbia
  • This Could Be You
  • The Long Goodbye
  • Miami Vice
  • Breadcrumb Trail
  • Pauline at the Beach
  • Naked
  • HyperNormalisation
  • A Bronx Tale
  • Dig!
  • Mission: Impossible
  • 24 Hour Party People
  • Crash
  • Saint Maud
  • We Live in Public
  • Trivial Matters
  • Time of the Wolf
  • Cold Water
  • Cruising
  • Beyond Our Ken
  • Heat
  • Rat Film
  • Ronin
  • Spider
  • Inland Empire
  • Irma Vep
  • The Show About the Show
  • 3 Women
  • Talk Radio
  • Ms .45
  • AV
  • Le Samouraï
  • Clean
  • Total Recall
  • The Boston Strangler
  • I Don't Hate Las Vegas Anymore
  • John and Mary
  • You Shoot, I Shoot
  • Contempt
  • Lock, Stock and Two Smoking Barrels
  • I Am a Sex Addict
  • Possessor
  • Scum
  • Mauvais Sang
  • The Fire Within
  • Vagabond
  • Bring Me the Head of Alfredo Garcia
  • 0s & 1s
  • Run Lola Run
  • Jobe'z World
  • Daisies
  • À Nos Amours
  • Made in Hong Kong
  • Megan Is Missing
  • Love in the Afternoon
  • Born to Win
  • Putney Swope
  • Decoder
  • Zola
  • Shoot the Piano Player

World map

Highly rated films Max is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • The Mitchells vs. The Machines
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more