• Chitty Chitty Bang Bang

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • The Graduate

  • The Producers

  • Cool Hand Luke

    ★★★★

  • Barefoot in the Park

  • The Young Girls of Rochefort

  • Closely Watched Trains

    ★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • Time Piece

  • Alphaville

    ★★★

  • Red Beard

  • The Sound of Music

    ★★★★★

  • Mary Poppins

  • Band of Outsiders

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • From Russia with Love

  • To Kill a Mockingbird

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★★

  • Lolita

  • Cléo from 5 to 7

  • The Innocents

  • Il Posto

  • Through a Glass Darkly

  • A Raisin in the Sun

  • Yojimbo

  • La Notte

    ★★★★★

  • Psycho

  • The Apartment

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★

  • Hiroshima Mon Amour

  • Some Like It Hot

    ★★★★★

  • The Hidden Fortress

  • Vertigo

  • Wild Strawberries

  • Witness for the Prosecution

  • Paths of Glory

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • Throne of Blood

  • Smiles of a Summer Night

    ★★★★

  • Godzilla

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Beat the Devil

  • Stalag 17

    ★★★★½

  • Ikiru

    ★★★★★

  • High Noon

  • Singin' in the Rain

  • The African Queen

  • A Streetcar Named Desire

  • The Day the Earth Stood Still

  • Alice in Wonderland

  • Strangers on a Train

  • Ace in the Hole

  • Harvey

  • Rashomon

  • Sunset Boulevard

    ★★★★

  • Bicycle Thieves

  • The Treasure of the Sierra Madre

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • Brief Encounter

  • Double Indemnity

    ★★★★★

  • Meshes of the Afternoon

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Citizen Kane

  • Gone with the Wind

  • The Bride of Frankenstein

  • Frankenstein

  • The Great Train Robbery

  • A Trip to the Moon