Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Lake of Dracula

Lake of Dracula

1971
×
★★½
Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

2017
×
★½
Edit this entry  
23
The Vampire Doll

The Vampire Doll

1970
×
★★½
Edit this entry  
20
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★
Edit this entry  
19
Cat People

Cat People

1942
×
Edit this entry  
18
Lips of Blood

Lips of Blood

1975
×
★★½
Edit this entry  
18
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★
Edit this entry  
16
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★½
Edit this entry  
15
The Scarlet Empress

The Scarlet Empress

1934
×
★★½
Edit this entry  
14
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
Read prior review Edit this entry  
13
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
Edit this entry  
13
The Raven

The Raven

1935
×
★★½
Edit this entry  
13
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★★
Edit this entry  
12
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★
Edit this entry  
11
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★
Edit this entry  
10
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★
Edit this entry  
08
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Edit this entry  
07
Cam

Cam

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
Bubble Boy

Bubble Boy

2001
×
★½
Edit this entry  
06
Fireworks

Fireworks

1947
×
Edit this entry  
06
Vertigo

Vertigo

1958
×
Edit this entry  
03
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★
Edit this entry  
03
Transformers

Transformers

2007
×
★★
Edit this entry  
01
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★½
Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
Edit this entry  
30
The Innocents

The Innocents

1961
×
Edit this entry  
30
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★
Edit this entry  
29
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★½
Edit this entry  
28
Searching

Searching

2018
×
★★
Edit this entry  
27
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★
Edit this entry  
27
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★★
Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★
Edit this entry  
24
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★
Edit this entry  
23
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★½
Edit this entry  
23
I Was a Teenage Werewolf

I Was a Teenage Werewolf

1957
×
★★
Edit this entry  
22
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Edit this entry  
22
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Edit this entry  
21
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★
Edit this entry  
20
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★
Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★
Edit this entry  
17
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Edit this entry  
16
The Shiver of the Vampires

The Shiver of the Vampires

1971
×
★★★½
Edit this entry  
16
Blacula

Blacula

1972
×
★★★
Edit this entry  
14
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★½
Edit this entry  
13
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★½
Edit this entry