• Waxworks

    ★★½

  • The Navigator

    ★★★

  • Michael

    ★★★½

  • Ballet mécanique

  • Sherlock, Jr.

    ★★★½

  • Our Hospitality

    ★★

  • Safety Last!

    ★★★★

  • Häxan

    ★★★★

  • Cops

  • Nosferatu

    ★★★½

  • The Goat

  • The Haunted House

  • The Kid

    ★★★★

  • The Phantom Carriage

    ★★★

  • The Scarecrow

  • The Golem: How He Came into the World

    ★★½

  • One Week

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★

  • From Morn to Midnight

    ★★★★

  • Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

    ★★★

  • The Birth of a Nation

  • Dante's Inferno

    ★★★

  • The Dancing Pig

  • The Great Train Robbery

  • A Trip to the Moon

  • Santa Claus

  • The Kiss

  • The Arrival of a Train at La Ciotat

  • Traffic Crossing Leeds Bridge

  • Roundhay Garden Scene

  • Sallie Gardner at a Gallop

  • Passage of Venus

  • Frank.........The Movie

  • Castles in Spain

  • accepting the end