Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Voices

The Voices

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Long Shot

Long Shot

2019
×
★½
Edit this entry  
27
The Change-Up

The Change-Up

2011
×
★½
Edit this entry  
26
You Don't Mess with the Zohan

You Don't Mess with the Zohan

2008
×
½
Edit this entry  
25
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
½
Edit this entry  
20
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★½
Edit this entry  
16
6 Underground

6 Underground

2019
×
½
Edit this entry  
16
The Falling

The Falling

2014
×
½
Edit this entry  
15
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Free Guy

Free Guy

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Red Notice

Red Notice

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Heavyweights

Heavyweights

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
Edit this entry  
11
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Dressmaker

The Dressmaker

2015
×
Edit this entry  
07
It

It

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★
Edit this entry  
06
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
Edit this entry  
04
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Edit this entry  
04
Loki

Loki

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
½
Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Endorphin Port

Endorphin Port

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Zombies

Zombies

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
29
American Psycho II: All American Girl

American Psycho II: All American Girl

2002
×
½
Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Ted 2

Ted 2

2015
×
½
Edit this entry  
27
Ted

Ted

2012
×
½
Edit this entry  
27
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Scary Movie 5

Scary Movie 5

2013
×
★½
Edit this entry