max has logged 40 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Rental

The Rental

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lemon

Lemon

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Ballchewer

Ballchewer

2002
×
Edit this entry  
23
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★
Edit this entry  
17
Greg Davies Live: Firing Cheeseballs at a Dog

Greg Davies Live: Firing Cheeseballs at a Dog

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Edit this entry  
16
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
14
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Us

Us

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Double

The Double

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
05
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Big Mommas: Like Father, Like Son

Big Mommas: Like Father, Like Son

2011
×
Edit this entry  
04
The Spiderwick Chronicles

The Spiderwick Chronicles

2008
×
★★★½
Edit this entry  
02
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Extraction

Extraction

2020
×
★★
Edit this entry