max has logged 223 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Venom

Venom

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Guilty

The Guilty

2021
×
Edit this entry  
12
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★
Edit this entry  
11
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
10
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Love, Death & Robots: All Through the House

Love, Death & Robots: All Through the House

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Love, Death & Robots: Zima Blue

Love, Death & Robots: Zima Blue

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Love, Death & Robots: The Witness

Love, Death & Robots: The Witness

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
My Beautiful Laundrette

My Beautiful Laundrette

1985
×
★★★
Edit this entry  
09
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
08
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Squid Game

Squid Game

2021
×
★½
Edit this entry  
05
Imitation of Life

Imitation of Life

1959
×
★★★★
Edit this entry  
03
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Piano

The Piano

1993
×
★★
Edit this entry  
25
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Cable Guy

The Cable Guy

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Marc Maron: Too Real

Marc Maron: Too Real

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Cinderella

Cinderella

2021
×
½
Edit this entry  
12
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Edit this entry  
10
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
He's All That

He's All That

2021
×
½
Edit this entry  
09
Annette

Annette

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Zola

Zola

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Lemon

Lemon

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Zola

Zola

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
xXx: Return of Xander Cage

xXx: Return of Xander Cage

2017
×
½
Edit this entry  
19
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beckett

Beckett

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Loki

Loki

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Passengers

Passengers

2016
×
★½
Edit this entry  
18
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Edit this entry  
17
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry