Matt has logged 490 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Long Kiss Goodnight

The Long Kiss Goodnight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Greenland

Greenland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Skylines

Skylines

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Valley Girl

Valley Girl

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Prom

The Prom

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry