Luke has logged 288 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★
Edit this entry  
30
Spy

Spy

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Blue Umbrella

The Blue Umbrella

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
American Storage

American Storage

2006
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Apocalypse

The Apocalypse

2013
×
★★
Edit this entry  
29
Leonard in Slow Motion

Leonard in Slow Motion

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
American Ultra

American Ultra

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★½
Edit this entry  
27
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
Joy

Joy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★½
Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Edit this entry  
17
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★
Edit this entry  
17
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
Hercules

Hercules

1997
×
★★★½
Edit this entry  
13
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★½
Edit this entry  
10
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★
Edit this entry  
25
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fight Club

Fight Club

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★½
Edit this entry  
03
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Your Sister's Sister

Your Sister's Sister

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Lazarus Effect

The Lazarus Effect

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Kill Me Three Times

Kill Me Three Times

2014
×
★½
Edit this entry  
20
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Edit this entry  
20
Kingpin

Kingpin

1996
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★½
Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Edit this entry