Luke has logged 46 entries for films during January 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★
Edit this entry  
20
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Brothers Solomon

The Brothers Solomon

2007
×
★★
Edit this entry  
12
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy

2005
×
★★½
Edit this entry  
10
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Carrie

Carrie

2013
×
★★½
Edit this entry  
09
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
After the Ball

After the Ball

1897
×
★★
Edit this entry  
08
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
★★★
Edit this entry  
08
The Kiss

The Kiss

1896
×
★★★
Edit this entry  
08
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Footloose

Footloose

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Scrat's Continental Crack-Up: Part 2

Scrat's Continental Crack-Up: Part 2

2011
×
★½
Edit this entry  
07
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
42

42

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Edit this entry  
07
Aningaaq

Aningaaq

2013
×
★★★
Edit this entry  
07
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Rio

Rio

2011
×
★★★
Edit this entry  
06
After Earth

After Earth

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Scrat's Continental Crack-Up

Scrat's Continental Crack-Up

2010
×
★★½
Edit this entry  
06
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
Read the review Edit this entry  
05
Nation's Pride

Nation's Pride

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Giver

The Giver

2014
×
★★
Edit this entry  
03
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★½
Edit this entry  
02
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
02
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1993
×
★★★★
Edit this entry  
02
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★½
Edit this entry  
01
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Edit this entry