Luke has logged 228 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★½
Edit this entry  
23
Last Holiday

Last Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
23
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
20
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Godmothered

Godmothered

2020
×
★★½
Edit this entry  
19
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
★★★
Edit this entry  
16
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Dr. Seuss' The Grinch Musical

Dr. Seuss' The Grinch Musical

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
Read the review Edit this entry  
12
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
12
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★½
Edit this entry  
07
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
07
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★½
Edit this entry  
05
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Edit this entry  
04
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★
Edit this entry  
04
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
Edit this entry  
04
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
Edit this entry  
04
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Edit this entry  
01
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★
Edit this entry  
16
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
16
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★★
Edit this entry  
13
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★½
Edit this entry