Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
20
This Boy's Life

This Boy's Life

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
06
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★½
Edit this entry  
02
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Edit this entry  
01
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Dictator

The Dictator

2012
×
★★½
Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★
Edit this entry  
18
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Edit this entry  
07
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Edit this entry  
01
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
Respect

Respect

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Just Go with It

Just Go with It

2011
×
★½
Edit this entry  
14
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★★½
Edit this entry  
11
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Annie

Annie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Clueless

Clueless

1995
×
★★
Edit this entry  
01
Luca

Luca

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Norbit

Norbit

2007
×
½
Edit this entry  
27
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry