Maximus has logged 33 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The New World

The New World

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry