• What's Up, Doc?

    What's Up, Doc?

    ★★★★★

    Pure, unadulterated delight. Every moment gradually breaks free from the confines of the frame and crams itself with ideas that could be the most brilliant or ludicrous thing anyone has ever imagined. It's refreshing to see something so committed to being outlandish and imaginative, and the frantic pacing only adds to the effect. It's amusing, but it also deconstructs the chaos, allowing intensity and absurdity to ricochet against one another for dramatic efficiency. 

    The stern, humorous ferocity of Madeline Khan…

  • Airport

    Airport

    ★★★

    An unintentionally comedic yet unquestionably thrilling disaster that works as well as it does because it's essentially a quaint thriller, with a deliciously palpable tension lurking over every motive. You know every narrative element after a while, yet you still want to see how it all plays out. It’s super 70s, and I had a lot of fun.

    Helen Hayes sashays into her role with glee. She manages to instill mystical, catatonic mystique in her character while keeping the audience…

  • The Tragedy of Macbeth

    The Tragedy of Macbeth

    ★★★½

    A provocative swirl of a lurid, backstabbing historical epic carried along on gusts of irate manipulation, soaring anger, and stealthy ambition that slowly eases the viewer into its barren landscape while imbedding entrancing, cursed madness into each moment, proving more or less that there's no escaping the silent, sobering loudness of power.

  • For Your Consideration

    For Your Consideration

    ★★½

    A letdown in every sense. What should have been a fast-paced, gloriously entertaining exhibition of star power becomes a squandered opportunity. It's just too tame to capture the delicate balance of making the spirit of awards season something awful enough for us to laugh at while also making it frenzied, chaotic, and exciting enough for us to laugh with. Even though the actors are clearly enjoying themselves in their roles, none of them could redeem this for me. Disappointing.

  • The Fighter

    The Fighter

    ★★★★

    Intensely engaging and enthrallingly vast. Every punch is significant. It's a battle for those who know and love the genre, a film that celebrates life while stressing its ambiguity. The fight scenes are unquestionably spectacular, but the greatest moments center on reflection and, eventually, redemption. Amy Adams' expressive presence aggressively commands the screen, and Christian Bale's raw, haunted performance has a primitive beauty to it.

  • Black Christmas

    Black Christmas

    ★★★½

    After watching this, I will never:

    - answer another phone call
    - go to the attic
    - date someone named Peter 
    - have a telephone in my house 
    - go to my room alone 
    - look for my (theoretically) missing cat on my own
    - keep plastic clothing bags
    - name my kid Billy 
    - stay home alone

  • Happiest Season

    Happiest Season

    ★★★½

    Tipper walked so social media influencers could run. 

    In its simplicity and quietness, there is a lot to enjoy. Happiest Season is filled with soft comedy and a sparkling, sometimes piercingly incisive tenderness that sends a lovely message. The struggle to figure out who we are and feel comfortable in that identity, as well as confused feelings, a need for acceptance, and love's perplexing problems, can last a lifetime. Despite its flaws, and sure, Harper is not a good romantic…

  • Nightmare Alley

    Nightmare Alley

    ★★★

    Every step is accompanied by hollowness. The torturous descent of nothingness is made all the more horrifying by the knowledge that it can't be stopped. Compassion vanishes, the immensity of loneliness appears eerily empty, and all attempts seem curiously futile. As the mind loses its old self, a desire becomes driven by pride. Greed is a desolate place.

    Guillermo del Toro creates a trance-like stew of twisted, swirling, ink-soaked beauty that masterfully descends and barely pulls the audience out of…

  • Shampoo

    Shampoo

    ★★½

    Abysmally dull and uninteresting, but at the very least it's forgettable, and there aren't any memorable moments, so I'm certain I won't think about it again. It completely misses the mark when it comes to finding the deliriously sexual satire center within the emotions, leaving big swaths of the picture devoid of any sense of originality or invention. Julie Christie is at least consistent, despite the lack of electricity.

  • Being the Ricardos

    Being the Ricardos

    ★★★½

    BREAKING NEWS: Nicole Kidman is currently being hospitalized due to carrying the entirety of Being The Ricardos on her back. We hope for a quick recovery.

  • West Side Story

    West Side Story

    ★★★½

    My mom: what’s that sound? 

    My phone: 

    I Feel Pretty - Rachel Zegler    
    1:00 ━━❍─────── - 1:57               
                      ↻ ⊲ Ⅱ ⊳ ↺     
    Volume: ▁▂▃▄▅▆▇ 100%

    Steven Spielberg has created a visual poem that draws you in with an almost gravitating force. Every speech, note, and scene is delivered with intense conviction and unbroken, unwavering focus. It's an engrossing ramble, fierce and…

  • West Side Story

    West Side Story

    ★★★

    A daring and excellent blend of tragedy and romance that, for the most part, succeeds in providing solid entertainment. The use of color is magnificent, the camera work is often electrifying, and the pacing is mostly rapid and striking. The dancing numbers seamlessly weave into the plot, carrying on action that is electric to the audience and setting a rhythm that builds on itself, continually emphasizing the mounting tensions.

    Unfortunately, aside from the musical aspect, not much appealed to me.…