Melina has logged 34 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Trump: An American Dream

Trump: An American Dream

2017
×
Edit this entry  
28
Jeffrey Epstein: Filthy Rich

Jeffrey Epstein: Filthy Rich

2020
×
Edit this entry  
27
Times Change You

Times Change You

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Requiem for a Vampire

Requiem for a Vampire

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Room 237

Room 237

2012
×
★★½
Edit this entry  
23
Bang, Boom, Bang

Bang, Boom, Bang

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Boy

Boy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
★★★
Edit this entry  
16
The Very Eye of Night

The Very Eye of Night

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Meditation on Violence

Meditation on Violence

1949
×
★★½
Edit this entry  
16
Ritual in Transfigured Time

Ritual in Transfigured Time

1946
×
★★½
Edit this entry  
16
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★½
Edit this entry  
16
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★
Edit this entry  
15
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★
Edit this entry  
14
At Land

At Land

1944
×
★★★★
Edit this entry  
14
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★½
Edit this entry  
12
Snow-White

Snow-White

1933
×
Edit this entry  
12
Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

1936
×
Edit this entry  
10
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
08
Olla

Olla

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry