Melina has logged 59 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Bedhead

Bedhead

1991
×
Edit this entry  
30
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
Munchausen

Munchausen

2013
×
Edit this entry  
30
Beau

Beau

2011
×
Edit this entry  
30
C'est la Vie

C'est la Vie

2016
×
Edit this entry  
30
The Turtle's Head

The Turtle's Head

2014
×
Edit this entry  
29
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
29
Basically

Basically

2014
×
Edit this entry  
28
EuroTrip

EuroTrip

2004
×
½
Edit this entry  
28
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
House

House

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
24
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Coffy

Coffy

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Welcome to the Dollhouse

Welcome to the Dollhouse

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Tenant

The Tenant

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★★
Edit this entry  
15
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★½
Edit this entry  
14
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★
Edit this entry  
13
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Edit this entry  
11
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Disclosure

Disclosure

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Blade

Blade

1998
×
★★★
Edit this entry  
10
Anima

Anima

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Peanut Vendor

The Peanut Vendor

1933
×
Edit this entry  
10
Cleopatra Jones

Cleopatra Jones

1973
×
★★★★
Edit this entry  
10
Oprah Winfrey Presents: When They See Us Now

Oprah Winfrey Presents: When They See Us Now

2019
×
Edit this entry  
09
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1903
×
Read the review Edit this entry  
09
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★★
Edit this entry  
08
The Blob

The Blob

1958
×
★★★
Edit this entry  
08
Contact

Contact

1997
×
★★★
Edit this entry  
08
Bitter Moon

Bitter Moon

1992
×
★★★
Edit this entry  
07
HAIM / Valentine

HAIM / Valentine

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Edit this entry  
07
Harriet the Spy

Harriet the Spy

1996
×
★★★
Edit this entry  
07
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Color of Fear

The Color of Fear

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Requiem for the American Dream

Requiem for the American Dream

2015
×
Edit this entry