melissamello has logged 116 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
06
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★★
Edit this entry  
13
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★½
Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Mona Lisa Smile

Mona Lisa Smile

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
ReMastered: Massacre at the Stadium

ReMastered: Massacre at the Stadium

2019
×
★★★
Edit this entry  
31
War Machine

War Machine

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Edit this entry  
27
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Edit this entry  
14
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Edit this entry  
11
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Nun

The Nun

2018
×
★★
Edit this entry  
29
Ema

Ema

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
Edit this entry  
26
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
Edit this entry  
22
Asthma

Asthma

2014
×
★½
Edit this entry  
18
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
28
Travis Scott: Look Mom I Can Fly

Travis Scott: Look Mom I Can Fly

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★★★
Edit this entry  
29
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Black Mirror: Striking Vipers

Black Mirror: Striking Vipers

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Anima

Anima

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Sweet Home Alabama

Sweet Home Alabama

2002
×
★★½
Edit this entry  
22
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Black Mirror: Metalhead

Black Mirror: Metalhead

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★★★
Edit this entry  
03
Black Mirror: Arkangel

Black Mirror: Arkangel

2017
×
★★
Edit this entry  
03
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
High Life

High Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
L'Observateur

L'Observateur

2019
×
★★★★
Edit this entry