MelvinUdall has logged 30 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Incredible Burt Wonderstone

The Incredible Burt Wonderstone

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
La Parisienne

La Parisienne

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Family Plot

Family Plot

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Gates of Paris

The Gates of Paris

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Legend of 1900

The Legend of 1900

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lola

Lola

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Caught

Caught

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
#Iamhere

#Iamhere

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Topaz

Topaz

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Suzhou River

Suzhou River

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fractured

Fractured

2019
×
Read the review Edit this entry