Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Quadrophenia

Quadrophenia

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Idiocracy

Idiocracy

2006
×
★★
Edit this entry  
16
Gurren Lagann

Gurren Lagann

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★★
Edit this entry  
11
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Science Fair

Science Fair

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Lemon

Lemon

1969
×
Edit this entry  
03
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Rio

Rio

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Edit this entry  
25
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★
Edit this entry  
24
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Arthur's Perfect Christmas

Arthur's Perfect Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
20
FLCL Progressive

FLCL Progressive

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Resident Evil: Retribution

Resident Evil: Retribution

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Resident Evil: Afterlife

Resident Evil: Afterlife

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Edit this entry  
13
Nostalgia

Nostalgia

1983
×
★★★★★
Edit this entry