• Fictitious Anacin Commercial

  • Six Men Getting Sick

  • Daisies

    ★★★★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★★

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

    ★★★★½

  • Persona

    ★★★★★

  • The Hobbit

    ★★

  • Masculin Féminin

    ★★★★½

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★½

  • Pierrot le Fou

    ★★★★

  • Mario Banana II

    ★★★½

  • Mario Banana I

    ★★★½

  • A Hard Day's Night

    ★★★★

  • The Sword in the Stone

    ★★★

  • The Incredible Journey

    ★★★½

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★★

  • La Jetée

    ★★★★★

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★

  • The Fiancés of Mac Donald Bridge

    ★★★★

  • Breathless

    ★★★½

  • Shadows

    ★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★½

  • Sleeping Beauty

    ★★★½

  • Vertigo

    ★★★★

  • The Very Eye of Night

    ★★★

  • Let's All Go to the Lobby

  • Wild Strawberries

    ★★★★

  • The Cranes Are Flying

    ★★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★½

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • One Froggy Evening

    ★★★★

  • The Night of the Hunter

    ★★★★½

  • Lady and the Tramp

    ★★★

  • Rear Window

    ★★★

  • Duck Amuck

    ★★★★

  • Peter Pan

    ★★★½

  • Ikiru

    ★★★★

  • Rabbit Seasoning

  • Singin' in the Rain

    ★★★★½

  • Alice in Wonderland

    ★★★★

  • Ensemble for Somnambulists

    ★★★

  • Cinderella

    ★★½

  • The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

    ★★★★½

  • Long-Haired Hare

    ★★★★

  • Meditation on Violence

    ★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★½

  • Fun and Fancy Free

  • The Private Life of a Cat

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • Song of the South

    ★½

  • Ritual in Transfigured Time

    ★★★½

  • Peter and the Wolf

  • A Study in Choreography for Camera

    ★★★

  • The Three Caballeros

    ★★★★

  • Witch's Cradle

    ★★★½

  • At Land

    ★★★★

  • Chicken Little

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★

  • The Dover Boys at Pimento University

    ★★★★½

  • Saludos Amigos

    ★★★

  • Bambi

    ★★★★½

  • The Ducktators

    ★★★★

  • Dumbo

    ★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • Fantasia

    ★★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★½

  • Pinocchio

    ★★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★½

  • Mickey's Trailer

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★½

  • Modern Times

    ★★★★½