• Chungking Express

    Chungking Express

    ★★★★★

    If California Dreamin isn't stuck in your head when this is finished you haven't seen the film..

  • Eraserhead

    Eraserhead

    ★★★★★

    Got to love how the last line of this movie is
    "Its ok"
    Words cannot describe how I feel about David Lynch's Masterpiece Eraserhead not only is it my favourite horror film and imo one of the 10 best films ever made in my book so I'm just going to say please see this movie if you haven't already


    Happy birthday David Lynch thank you for making this film and all the other films you've made you made my 2020 a little bit better even if some of your films did traumatized me

  • Cool Runnings

    Cool Runnings

    ★★★★

    Wow they made a movie about the Calgary Olympics in 1988! Imagine living in Calgary couldn't be me *nervous laughter*

  • Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

    Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

    ★★★½

    The funniest use of "bitch" in all of cinematic history

  • Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

    Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

    ★★½

    Shinji scream in the dub sounds like the scream of Doug Walker to me

  • Spirited Away

    Spirited Away

    ★★★★★

    I'm shocked that this movie is going to turn 20 this year jesus Christ

  • Ponyo

    Ponyo

    ★★★★½

    People who don't consider this one of miyazaki's best films don't deserve to have rights

  • Rio

    Rio

    ★★★½

    I have such a strange relationship with this movie this shallow unfunny forgettable film is so interesting to me and for some reason I keep revisiting it every year I hate this film and I love this film it's so Bland and annoying and outdated and i'm always Blown Away by it I've seen this shit more times then my top 10 favourite movies this is one of the worst or best film I've ever seen lmao why is this thing exist?

    Also Jesse Eisenberg has a terrible singing voice

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★★★

    "We be the bitches of the badlands"

  • FLCL Progressive

    FLCL Progressive

    ★★

  • Resident Evil: Retribution

    Resident Evil: Retribution

    ★★★½

    I want a hug whoever did the visuals for this film

  • Cowboy Bebop: The Movie

    Cowboy Bebop: The Movie

    ★★★★½

    🤔Are🤔 👉you👈 🌆living🌆 ℹn 😛the😛 🚶‍♂️real🚶‍♂️🌍 world🌍