Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Can't Get You Out of My Head: An Emotional History of the Modern World

Can't Get You Out of My Head: An Emotional History of the Modern World

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★½
Edit this entry  
30
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Bitter Lake

Bitter Lake

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Edit this entry  
29
Decker: Port of Call: Hawaii - The Movie

Decker: Port of Call: Hawaii - The Movie

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
28
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Puparia

Puparia

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Edit this entry  
11
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Edit this entry  
25
General Idi Amin Dada

General Idi Amin Dada

1974
×
Edit this entry  
24
An Evening with Tim Heidecker

An Evening with Tim Heidecker

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Edit this entry  
18
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
27
2046

2046

2004
×
★★★★
Edit this entry  
12
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★★
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★★
Edit this entry  
20
Che: Part Two

Che: Part Two

2008
×
★★★½
Edit this entry  
16
Che: Part One

Che: Part One

2008
×
★★★★
Edit this entry  
15
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
20
12 O’Clock Boys

12 O’Clock Boys

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Family Romance, LLC

Family Romance, LLC

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
11
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★★
Edit this entry  
11
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Nobody Knows I'm Here

Nobody Knows I'm Here

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Paranoia Agent

Paranoia Agent

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Edit this entry  
20
Sada

Sada

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Edit this entry