• Call Me by Your Name

  • Thoroughbreds

    ★★

  • City of Ghosts

  • Gook

  • The Big Sick

  • The Little Hours

  • Silence

    ★★★★

  • In This Corner of the World

  • HyperNormalisation

    ★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★

  • 13th

  • A Silent Voice

  • Snowden

  • The Founder

    ★★★

  • Buster's Mal Heart

    ★★★

  • Hacksaw Ridge

  • Moonlight

    ★★★★

  • Arrival

  • Kubo and the Two Strings

  • Man Rots from the Head

    ★★½

  • Your Name.

  • American Honey

    ★★★★

  • My Life as a Zucchini

    ★★★★

  • Café Society

    ★★

  • 10 Cloverfield Lane

  • The 4th Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

    ★★★★

  • Hail, Caesar!

    ★★★½

  • Certain Women

    ★★★½

  • Love & Friendship

    ★★★½

  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World

  • The Revenant

  • Star Wars: The Force Awakens

  • The Hateful Eight

    ★★½

  • Chi-Raq

  • The Big Short

    ★★

  • cinéma concret

    ★★★★½

  • I Am Sun Mu

    ★★★

  • Semele

  • The Martian

  • Spotlight

    ★★★½

  • Steve Jobs

  • Anomalisa

  • Everest

    ★★★

  • That Dog

  • Straight Outta Compton

  • The Lobster

  • Cosmos Laundromat

  • Inside Out

  • Jurassic World

  • Decker: Port of Call: Hawaii - The Movie

    ★★★★★

  • Miss Hokusai

    ★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★½

  • The Invitation

    ★★★

  • Chappie

    ★½

  • The 3rd Annual Live 'On Cinema' Oscar Special

    ★★★★½

  • Bitter Lake

    ★★★★

  • The End of the Tour

    ★★½

  • The Witch

  • The Black Panthers: Vanguard of the Revolution

  • Tangerine

  • The Interview

  • PK

    ★★½

  • Ex Machina

  • Kingsman: The Secret Service

  • Born in Gaza

  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies

  • American Sniper

  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

  • Interstellar

  • Big Hero 6

  • We Are Young. We Are Strong.

    ★★½

  • Fury