Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Love Story

Love Story

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Edit this entry  
05
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
1982

1982

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
Journey to Italy

Journey to Italy

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Edit this entry  
30
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★
Edit this entry  
27
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Music and Lyrics

Music and Lyrics

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Cinderella Man

Cinderella Man

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Poisonous Roses

Poisonous Roses

2018
×
★★
Edit this entry  
22
Photocopy

Photocopy

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Instant Family

Instant Family

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
For Rent

For Rent

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
16
My Girl

My Girl

1991
×
★★★
Edit this entry  
15
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
09
A Man Called Ove

A Man Called Ove

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
CODA

CODA

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★
Edit this entry  
06
Following

Following

1998
×
★★★★
Edit this entry  
06
His Excellency the Minister

His Excellency the Minister

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Edit this entry  
03
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
02
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Edit this entry  
01
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Edit this entry  
31
On the Town

On the Town

1949
×
★★★★
Edit this entry  
31
She's All That

She's All That

1999
×
★★
Edit this entry