Kevin has logged 41 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Elysium

Elysium

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Interview

The Interview

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dinosaur 13

Dinosaur 13

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Room 237

Room 237

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Constantine

Constantine

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hello Ladies: The Movie

Hello Ladies: The Movie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hercules

Hercules

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
24: Redemption

24: Redemption

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Punisher: War Zone

Punisher: War Zone

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Frank

Frank

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Signal

The Signal

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
300: Rise of an Empire

300: Rise of an Empire

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gravity

Gravity

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry