Violet has logged 33 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Distant

Distant

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Z

Z

1969
×
★★★★
Edit this entry  
21
Killer of Sheep

Killer of Sheep

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Death by Hanging

Death by Hanging

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★½
Edit this entry  
08
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Network

Network

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry