Violet has logged 33 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lupin the Third: Jigen's Gravestone

Lupin the Third: Jigen's Gravestone

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lupin the Third: The Woman Called Fujiko Mine

Lupin the Third: The Woman Called Fujiko Mine

2012
×
Read the review Edit this entry  
29
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★★
Edit this entry  
28
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Eating Air

Eating Air

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
Swing Kids

Swing Kids

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
★★★★
Edit this entry  
22
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★½
Edit this entry  
20
Jesus Christ Superstar

Jesus Christ Superstar

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Japan Sinks: 2020

Japan Sinks: 2020

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★½
Edit this entry  
13
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Voyage to Cythera

Voyage to Cythera

1984
×
★★★★
Edit this entry  
09
Distant Voices, Still Lives

Distant Voices, Still Lives

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Edit this entry  
06
Duelle

Duelle

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Den-noh Coil

Den-noh Coil

2007
×
Read the review Edit this entry  
04
Fellini Satyricon

Fellini Satyricon

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
03
A Family Finds Entertainment

A Family Finds Entertainment

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Edit this entry