Violet has logged 26 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
★★★★
Edit this entry  
31
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Taste of Tea

The Taste of Tea

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Guided by Voices

Guided by Voices

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
BAD FILM

BAD FILM

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Remains to Be Seen

Remains to Be Seen

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Lupin the Third: The Mystery of Mamo

Lupin the Third: The Mystery of Mamo

1978
×
★★★★
Edit this entry  
22
School for Postmen

School for Postmen

1946
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Man There Was

A Man There Was

1917
×
★★★★
Edit this entry  
16
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Tale of Tales

Tale of Tales

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Monster

Monster

2004
×
Read the review Edit this entry  
13
Homework

Homework

1989
×
★★★★
Edit this entry  
11
Chronicle of Anna Magdalena Bach

Chronicle of Anna Magdalena Bach

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Secret Garden

The Secret Garden

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
04
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★½
Edit this entry