2020

niarah niarah’s year in review

Highest rated films

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★★

  • Hamilton

    ★★★★★

  • The Old Guard

    ★★★★★

  • A Secret Love

    ★★★★★

  • Run

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • Onward

    ★★★★

  • The Half of It

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

  • Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • Jurassic Park

    ★★★★★

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★★

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★★

  • Little Miss Sunshine

    ★★★★★

  • The Farewell

    ★★★★★

  • Lilo & Stitch

    ★★★★★

  • Thelma & Louise

    ★★★★★

  • The Parent Trap

    ★★★★★

  • A League of Their Own

    ★★★★★

  • Blue Jay

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 220 Films watched
  • 18.3 Average per month
  • 4.2 Average per week

Milestones

First Film

Carol

Jan 4

Most Watched

Practical Magic

4 times

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

3 times

Last Christmas

3 times

Frozen II

3 times

Holidate

twice

Last Film

Atomic Blonde

Dec 31

Genres, countries & languages

Comedy
112 films
Drama
71 films
Adventure
61 films
Action
57 films
Romance
50 films
Fantasy
48 films
Sci Fi
37 films
Family
29 films
Thriller
29 films
Horror
23 films
USA
213 films
UK
18 films
Canada
11 films
China
6 films
Australia
5 films
Germany
4 films
Japan
3 films
France
3 films
Sweden
2 films
Spain
2 films
English
218 films
Spanish
21 films
French
20 films
Chinese
11 films
Russian
9 films
Japanese
7 films
Italian
5 films
German
4 films
Cantonese
4 films
Arabic
4 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 76 Added 271

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

niarah’s most liked review

Love, Guaranteed

★★½

siri play tiffany’s “i think we’re alone now” on repeat

More reviews

niarah’s most liked list

comfort movies

movies that make me feel like i'm wrapped up in my tortilla blanket

More lists

Highs and lows

Highest Average

Portrait of a Lady on Fire
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Kissing Booth 2
Average weighted rating:

1.7

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

A Bad Feeling

Films niarah watched in 2020

  • Atomic Blonde
  • Our Idiot Brother
  • Over the Moon
  • Wonder Woman 1984
  • Soul
  • Noelle
  • The Cell
  • Holidate
  • The Twilight Saga: Eclipse
  • The Cheetah Girls
  • This Christmas
  • A Bad Feeling
  • The Prom
  • Happiest Season
  • Dance Dreams: Hot Chocolate Nutcracker
  • Miss Stevens
  • A Midsummer Night's Dream
  • Blue Jay
  • Happiest Season
  • Miss Stevens
  • Run
  • Run
  • The Matrix
  • Jingle Jangle: A Christmas Journey
  • Jumping the Broom
  • Kung Fu Hustle
  • A Bad Moms Christmas
  • Holidate
  • Roxanne, Roxanne
  • Thor
  • Easy A
  • Iron Man 2
  • Iron Man
  • Anaconda
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • On the Rocks
  • The Feels
  • The Shallows
  • Bad Hair
  • Welcome to Sudden Death
  • Deep Blue Sea
  • Addams Family Values
  • The Addams Family
  • 47 Meters Down: Uncaged
  • Crawl
  • The Addams Family
  • Hubie Halloween
  • The Boys in the Band
  • Vampires vs. the Bronx
  • Definitely, Maybe
  • Zack and Miri Make a Porno
  • Bad Teacher
  • Captain Marvel
  • Unpregnant
  • Captain America: The First Avenger
  • I Feel Pretty
  • 50 First Dates
  • The Grinch
  • Fighting with My Family
  • Practical Magic
  • Charlie's Angels: Full Throttle
  • Love, Guaranteed
  • Phineas and Ferb the Movie: Candace Against the Universe
  • Charlie's Angels
  • The Hunger Games
  • Late Night
  • Abduction
  • Panic Room
  • 13 Going on 30
  • Angel Has Fallen
  • The Old Guard
  • Olympus Has Fallen
  • Rough Night
  • Whip It
  • Jurassic Park
  • Little Miss Sunshine
  • Catfish
  • Michelle Wolf: Joke Show
  • Practical Magic
  • The Old Guard
  • Rough Night
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Lilo & Stitch
  • Boomerang
  • Kong: Skull Island
  • Little Shop of Horrors
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • The Kissing Booth 2
  • Practical Magic
  • Steel Magnolias
  • Last Christmas
  • Last Christmas
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Saving Face
  • Fatal Affair
  • The Big Sick
  • Second Act
  • The Craft
  • Last Christmas
  • Hustlers
  • Mermaids
  • The Parent Trap
  • The To Do List
  • Practical Magic
  • Heathers
  • Suicide Squad
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Slums of Beverly Hills
  • Wet Hot American Summer
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Truth About Cats & Dogs
  • The Shallows
  • Jumanji: The Next Level
  • Bait
  • Rampage
  • Hamilton
  • A Secret Love
  • Hamilton
  • Sharknado
  • Jaws 3-D
  • Jaws 2
  • Jaws
  • 47 Meters Down: Uncaged
  • Venom
  • Beetlejuice
  • Matilda
  • Return of the Jedi
  • Sky High
  • Crazy Rich Asians
  • The Princess Diaries
  • A League of Their Own
  • The Oath
  • Thelma & Louise
  • The Lovebirds
  • The Empire Strikes Back
  • Thor
  • Iron Man 2
  • Iron Man
  • Booksmart
  • Onward
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Frozen II
  • Midsommar
  • The Half of It
  • Captain America: The First Avenger
  • Frozen II
  • Freaky Friday
  • Frozen II
  • Lilo & Stitch
  • Onward
  • The Farewell
  • Little Women
  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Okja
  • Salt
  • Wine Country
  • Always Be My Maybe
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Kill Bill: Vol. 2
  • The Twilight Saga: New Moon
  • Jumanji: The Next Level
  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)
  • Twilight
  • Kill Bill: Vol. 1
  • The Miseducation of Cameron Post
  • 47 Meters Down
  • Wine Country
  • Sisters
  • 13 Going on 30
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 1
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • Charlie's Angels
  • Her
  • A Bad Moms Christmas
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Star Wars: The Force Awakens
  • To All the Boys: P.S. I Still Love You
  • Ratatouille
  • Booksmart
  • School of Rock
  • Toy Story 4
  • Solo: A Star Wars Story
  • Return of the Jedi
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • I, Tonya
  • Mr. & Mrs. Smith
  • Little Miss Sunshine
  • Little
  • The House with a Clock in Its Walls
  • Harriet
  • The Wedding Planner
  • Bombshell
  • Girl, Interrupted
  • Pokémon Detective Pikachu
  • Missing Link
  • Shazam!
  • Joker
  • Thelma & Louise
  • The Farewell

See all 220

World map

Highly rated films niarah is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • The Father
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Quo Vadis, Aida?
  • Mangrove
  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train
  • Hannah Gadsby: Douglas

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more