Highest rated films

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★★

  • DAU. Degeneration

    ★★★★★

  • Days

    ★★★★½

  • The Metamorphosis of Birds

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Black Bear

    ★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Red, White and Blue

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★★

  • The Prestige

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★★

  • Andrei Rublev

    ★★★★★

  • 4 Months, 3 Weeks and 2 Days

    ★★★★★

  • Raise the Red Lantern

    ★★★★★

  • The Birth of a Nation

    ★★★★★

  • Berlin Alexanderplatz

    ★★★★★

  • So Long, My Son

    ★★★★★

  • Just Don't Think I'll Scream

    ★★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • The Social Network

    ★★★★½

  • Se7en

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Memento

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 500 Films watched
  • 41.7 Average per month
  • 9.6 Average per week

Milestones

First Film

First Reformed

Jan 1

Last Film

The Brown Bunny

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
348 films
Comedy
85 films
Documentary
84 films
Romance
53 films
Thriller
46 films
Crime
30 films
History
29 films
Fantasy
29 films
Horror
27 films
Mystery
23 films
USA
169 films
France
111 films
Germany
63 films
UK
38 films
Japan
29 films
Italy
26 films
China
17 films
Belgium
17 films
Mexico
16 films
Canada
16 films
English
270 films
French
89 films
German
50 films
Spanish
48 films
Japanese
31 films
Italian
29 films
Chinese
25 films
Russian
23 films
Portuguese
17 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 89 Added 661

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Morris’s most liked review

I'm Thinking of Ending Things

★★★★★

There’s nothing quite like this one. Kaufman at his most unrestrained, unconscious, unsettling: a Lynchian tapestry of all the unease that comes with existing, alone or with another — or both at once. The recesses go deeper, time seems to distillate into a synchronic eternal, compartments unfold and box themselves…

More reviews

Morris’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Seven Samurai
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Trump Card
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Elvira: The True Story of Dallas Frazier

Films Morris watched in 2020

  • The Brown Bunny
  • Tripping with Nils Frahm
  • Cuties
  • Faith
  • Winter Nomads
  • Selfish Son
  • The Trouble With Nature
  • Bleecker
  • Soul
  • Make Way for Tomorrow
  • Black Christmas
  • Exterior/Night
  • City Dream
  • Expedition Content
  • Poltergeist
  • Raise the Red Lantern
  • Blue Valentine
  • John Denver Trending
  • Chris the Swiss
  • Education
  • Alex Wheatle
  • 10 to 11
  • Hillbilly Elegy
  • Pierrot le Fou
  • The Play
  • Cemetery
  • Finding Yingying
  • Mank
  • Hopper/Welles
  • They'll Love Me When I'm Dead
  • The Other Side of the Wind
  • Identifying Features
  • Wife of a Spy
  • The Collector
  • True Mothers
  • Into Our Own Hands
  • Journey to the Shore
  • Suzaku
  • Here We Are
  • The Cloud in Her Room
  • Yellow Cat
  • Sunshine for the Poor
  • The Wasteland
  • The Ice Road
  • Nova Lituania
  • Cat Sticks
  • Profit Motive and the Whispering Wind
  • Music and Apocalypse
  • Through the Night
  • Rom
  • Promising Young Woman
  • Two Plains & a Fancy
  • Story of Judas
  • Nobody's Business
  • The State of the World
  • Malina
  • Tove
  • The Social Network
  • Dernier maquis
  • Ghost Strata
  • Ammonite
  • Sun Children
  • Nainsukh
  • Wesh, Wesh, What's Happening?
  • Aurora
  • Se7en
  • A Rainy Day in New York
  • Midnight in Paris
  • Vicky Cristina Barcelona
  • Deconstructing Harry
  • Husbands and Wives
  • Manhattan
  • Annie Hall
  • Game Night
  • Red Moon Tide
  • The Macaluso Sisters
  • Spring Blossom
  • Walden
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Dreamland
  • The Angels' Melancholia
  • Slow Machine
  • Hubie Halloween
  • Summer of 85
  • Red Post on Escher Street
  • 'Til Madness Do Us Part
  • Prison Architect
  • Time
  • Sportin' Life
  • Bird Island
  • Nosferatu
  • Tokyo Sonata
  • Salon Kitty
  • Deadly Sweet
  • The Mask
  • Trump Card
  • Happiness... Promised Land
  • Nomadland
  • Minari
  • The Lighthouse
  • The Hole
  • The Gift
  • Sacro GRA
  • The Wolf of Snow Hollow
  • Enfant Terrible
  • On the Rocks
  • Ham on Rye
  • Unjustly Accused
  • A Romance of the Redwoods
  • Architecture of Infinity
  • Monday Morning Glory
  • Red, White and Blue
  • Mangrove
  • Lovers Rock
  • The Apaches of Athens
  • Hunger
  • Kill or Cure
  • Rascal
  • Where Lights Are Low
  • National Customs
  • Penrod and Sam
  • Elvira: The True Story of Dallas Frazier
  • Space Dogs
  • Another Round
  • Wildfire
  • Violation
  • Limbo
  • Isadora's Children
  • Dear Comrades!
  • Our Father
  • Beginning
  • Lenz
  • Scary Movie
  • Paul Blart: Mall Cop
  • Sinister
  • Of Human Bondage
  • Pieces of a Woman
  • New Order
  • The Lobby
  • Ghost Ship
  • The Disciple
  • Her Socialist Smile
  • Atarrabi & Mikelats
  • Under the Open Sky
  • Quo Vadis, Aida?
  • A Good Man
  • Mandibles
  • Mainstream
  • Palo Alto
  • The Salt of Tears
  • Wonders in the Suburbs
  • Night of the Kings
  • Lux Æterna
  • Divine Love
  • Host
  • Shiva Baby
  • In Between Dying
  • Fire at Sea
  • Tenet
  • Interstellar
  • Apples
  • Fugitive Dreams
  • Notturno
  • The Whaler Boy
  • I'm Thinking of Ending Things
  • The Prestige
  • Synecdoche, New York
  • Saint-Narcisse
  • Genus Pan
  • Tragic Jungle
  • The Inheritance
  • The Best is Yet to Come
  • Seduction of the Flesh
  • The Lavender Hill Mob
  • The Good Girls
  • The Princess and the Warrior
  • Memento
  • Telemundo
  • Giraffe
  • Echo
  • The Fever
  • Waiting for the Carnival
  • Dumb and Dumber
  • Wildland
  • Epicentro
  • Paris
  • Ponette
  • 27 Down
  • Ainu Mosir
  • Irradiated
  • Julia
  • Malmkrog
  • Death of Nintendo
  • Servants
  • The Trouble with Being Born
  • Buffalo '66
  • Love Battles
  • My Life on Ice
  • Phantom of the Paradise
  • Slalom
  • Primer
  • I Travel Because I Have to, I Come Back Because I Love You
  • More
  • Dance, Girl, Dance

See all 500

World map

Highly rated films Morris is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Hannah Gadsby: Douglas
  • Summerland
  • Demon Slayer - Kimetsu no Yaiba - The Movie: Mugen Train
  • An Evening with Tim Heidecker

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more