Highest rated films

  • Bloodsuckers

    ★★★★½

  • We're All Going to the World's Fair

    ★★★★

  • Petite Maman

    ★★★★

  • All Light, Everywhere

    ★★★★

  • Wheel of Fortune and Fantasy

    ★★★★

  • The Beta Test

    ★★★★

  • Fabian: Going to the Dogs

    ★★★★

  • Lone Wolf

    ★★★★

  • Days of Heaven

    ★★★★★

  • Blow-Up

    ★★★★½

  • Tomboy

    ★★★★½

  • White Wedding

    ★★★★½

  • Panic Room

    ★★★★

  • Blood Simple

    ★★★★

  • Bone Tomahawk

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • Thunder Road

    ★★★★

  • Girlhood

    ★★★★

  • Masculin Féminin

    ★★★★

  • Invisible Life

    ★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★★

  • Something Useful

    ★★★★

  • The White Balloon

    ★★★★

  • The Small Town

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 133 Films watched
  • 33.2 Average per month
  • 8.3 Average per week

Milestones

First Film

Ugetsu

Jan 1

Last Film

The Trial of the Chicago 7

Apr 16

Genres, countries & languages

Drama
87 films
Documentary
18 films
Comedy
17 films
Romance
15 films
Thriller
15 films
Horror
12 films
Crime
10 films
Mystery
5 films
Fantasy
4 films
History
3 films
USA
36 films
France
29 films
Germany
17 films
UK
9 films
Netherlands
7 films
Thailand
6 films
Italy
6 films
Japan
6 films
Sweden
5 films
Turkey
4 films
English
66 films
French
30 films
German
12 films
Spanish
9 films
Swedish
6 films
Japanese
6 films
Russian
5 films
Thai
5 films
Chinese
4 films
Portuguese
4 films

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 20 Added 209

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Morris’s most liked review

The Beta Test

★★★★

β̵̢̎ ̷͓̀A̷͍̓l̴͜͝l̷͚̏ ̴͍͛t̵̨͒h̷͖̀ī̸̝ŝ̷̗ ̸͉̀s̴̜̕t̴̰͗u̷̢͑f̸͉̕f̴͕͌,̵̖̌ ̴͖͒i̵͙͆t̷̰̓'̶̖̊s̶̙̄ ̴̣̌n̵̨͑o̵̞͠t̶̤̀h̴̝̎i̶̻̎n̶͇̊g̴̬͋ ̴̤̅n̵̳̿e̴̢̛w̴̧̚.̶̲̈́ ̷̢͑Ì̸͙t̶͚̽'̶͉͐s̴͕̎ ̷̩̏ḍ̷̒ȉ̴͓f̶̢͑f̷̧͌ẽ̸ͅř̸̢ḙ̶̔n̶̰͝t̸̳̊ ̷̬̔b̶̧͊ṵ̴̋t̶͈̀ ̸̱̌í̴͇t̷̺̔'̵͙͝s̸̜͂ ̷̻͊n̷̼̂o̵͔͆ţ̷͂ ̵̧͆ǹ̸͕ë̴͎w̷͔̋.̵̧̅ ̶̯̈́β̸̬͊

Jim Cummings remakes The Social Network.

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Father
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Every Breath You Take
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Sound of Metal
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Lamb

Films Morris watched in 2021

  • The Trial of the Chicago 7
  • Lamb
  • The Man Who Sold His Skin
  • Strawberry Mansion
  • Human Factors
  • Laddaland
  • The Dog Who Wouldn't Be Quiet
  • One Night in Miami...
  • The Power
  • Lone Wolf
  • Judas and the Black Messiah
  • The Witches of the Orient
  • King Car
  • The White Balloon
  • Panic Room
  • Madame Claude
  • Sound of Metal
  • Taste
  • A Man and a Camera
  • Stranger in Paradise
  • Thunderball
  • Wild Indian
  • Come and See
  • A Cop Movie
  • Museo
  • Güeros
  • Every Breath You Take
  • One for the Road
  • Rafiki
  • Hey There!
  • White Wedding
  • A Brutal Game
  • Inflatable Sex Doll of the Wastelands
  • Blood Simple
  • Beyond Clueless
  • La maison de la radio
  • Meanwhile on Earth
  • Cenote
  • Bad Tales
  • Madame
  • Fabian: Going to the Dogs
  • Friends of Friends
  • Burning Ghost
  • Josep
  • Rock Bottom Riser
  • Summer Blur
  • Taipei Suicide Story
  • Bone Tomahawk
  • Natural Light
  • Lovers
  • The Beta Test
  • Thunder Road
  • Memory Box
  • The Scary of Sixty-First
  • Introduction
  • Petite Maman
  • Girlhood
  • Social Hygiene
  • Come Here
  • Ploy
  • Drift Away
  • Bad Luck Banging or Loony Porn
  • Tomboy
  • The Other Side
  • About Some Meaningless Events
  • The Girl and the Spider
  • The Strange Little Cat
  • Wheel of Fortune and Fantasy
  • Teenage Emotions
  • Cryptozoo
  • In the Earth
  • Liborio
  • John and the Hole
  • Days of Heaven
  • A Corsican Summer
  • Vamp
  • Rifkin's Festival
  • All Is Forgiven
  • The Father
  • We're All Going to the World's Fair
  • Entranced Earth
  • Land
  • All Light, Everywhere
  • Bloodsuckers
  • A Proletarian Winter's Tale
  • A Spectre Is Haunting Europe
  • Dementia 13
  • Searchers
  • The Pink Cloud
  • All the Vermeers in New York
  • The Small Town
  • My Sister's Good Fortune
  • Perfumed Nightmare
  • Moment of Impact
  • The Basilisks
  • Dead & Beautiful
  • Mitra
  • Watchtower
  • The World to Come
  • The Sleepwalker
  • Pleasure
  • Censor
  • Mother Schmuckers
  • Knocking
  • Suzanna Andler
  • Jockey
  • First Date
  • CODA
  • At the Ready
  • Underwater Love
  • Feast
  • Prime Time
  • Invasion
  • Lunana: A Yak in the Classroom
  • PVT Chat
  • Farewell Amor
  • Invisible Life
  • The Wayward Girl
  • Nationality: Immigrant
  • Malcolm & Marie
  • Sleeping Beauty
  • Spree
  • Blow-Up
  • Masculin Féminin
  • Kajillionaire
  • My Little Sister
  • February
  • Something Useful
  • The Plastic House
  • Enormous
  • One Second
  • Love Affair(s)
  • Ugetsu

World map

Highly rated films Morris is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • On the Count of Three
  • Raya and the Last Dragon
  • Nobody

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more