Methouse has logged 245 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Edit this entry  
20
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Puff: Wonders of the Reef

Puff: Wonders of the Reef

2021
×
Edit this entry  
19
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Chapelwaite

Chapelwaite

2021
×
★★½
Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★½
Edit this entry  
18
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Unholy

The Unholy

2021
×
½
Edit this entry  
16
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
Red Notice

Red Notice

2021
×
★½
Edit this entry  
06
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Serious Moonlight

Serious Moonlight

2009
×
★★★
Edit this entry  
27
Gabriel

Gabriel

2007
×
★★★
Edit this entry  
27
Flipped

Flipped

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Lovers of the Arctic Circle

Lovers of the Arctic Circle

1998
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Deep House

The Deep House

2021
×
★★
Edit this entry  
24
Maid

Maid

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Trip

The Trip

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Titane

Titane

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
The Medium

The Medium

2021
×
★½
Edit this entry  
15
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
Fabian: Going to the Dogs

Fabian: Going to the Dogs

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Edit this entry  
21
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Candyman

Candyman

2021
×
★★
Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Edit this entry  
08
The Protégé

The Protégé

2021
×
★★½
Edit this entry  
04
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★★
Edit this entry  
02
Old

Old

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
The Night House

The Night House

2020
×
★★½
Edit this entry  
01
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
CODA

CODA

2021
×
★★
Edit this entry  
26
Reminiscence

Reminiscence

2021
×
★★
Edit this entry  
21
Stillwater

Stillwater

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Honest Thief

Honest Thief

2020
×
★½
Edit this entry  
17
The Swarm

The Swarm

2020
×
★½
Edit this entry  
15
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★
Edit this entry