Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Junior

Junior

2011
×
Read the review Edit this entry  
05
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Read the review Edit this entry  
29
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Igby Goes Down

Igby Goes Down

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Smithereens

Smithereens

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
About Time

About Time

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
All Shook Up

All Shook Up

2017
×
Read the review Edit this entry  
06
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches

National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Puparia

Puparia

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
All the Right Moves

All the Right Moves

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inception

Inception

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
#1 Fan: A Darkomentary

#1 Fan: A Darkomentary

2005
×
Read the review Edit this entry  
17
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Whiplash

Whiplash

2013
×
Read the review Edit this entry