katharine has logged 284 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches

National Theatre Live: Angels In America — Part One: Millennium Approaches

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Puparia

Puparia

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
All the Right Moves

All the Right Moves

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inception

Inception

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
#1 Fan: A Darkomentary

#1 Fan: A Darkomentary

2005
×
Read the review Edit this entry  
17
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Edit this entry  
13
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Whiplash

Whiplash

2013
×
Read the review Edit this entry  
07
Cruising

Cruising

1980
×
Read the review Edit this entry  
07
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Saw III

Saw III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Scott Tibbs Documentary

The Scott Tibbs Documentary

2006
×
Read the review Edit this entry  
18
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Doggie Heaven (Woof!)

Doggie Heaven (Woof!)

2008
×
Read the review Edit this entry  
13
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Saw

Saw

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Panic! at the Disco: Live in Denver

Panic! at the Disco: Live in Denver

2006
×
Read the review Edit this entry  
06
Saw

Saw

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Saw

Saw

2003
×
Read the review Edit this entry  
04
My Chemical Romance: Life on the Murder Scene

My Chemical Romance: Life on the Murder Scene

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pump Up the Volume

Pump Up the Volume

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Do You Like to Read?

Do You Like to Read?

2012
×
Read the review Edit this entry