katharine has logged 33 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Newsies

Newsies

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mirror Mirror

Mirror Mirror

2012
×
Read the review Edit this entry  
16
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rounders

Rounders

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Doors

The Doors

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Fall of Communism as Seen in Gay Pornography

The Fall of Communism as Seen in Gay Pornography

1998
×
Edit this entry  
05
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Drive

Drive

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry