• Malcolm & Marie

    ★★★½

  • The Prom

    ★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★★

  • Happiest Season

    ★★½

  • Mank

    ★★★½

  • Rebecca

    ★★

  • Soul

    ★★★★

  • The Boys in the Band

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★★

  • Nomadland

    ★★★★½

  • The Devil All the Time

    ★★★½

  • The Letter Room

    ★★★½

  • Onward

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • The Booksellers

    ★★★

  • The Goldfinch

    ★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★★½

  • The Two Popes

    ★★★★

  • Joker

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Ad Astra

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★★

  • Always Be My Maybe

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★★

  • And Then We Danced

    ★★★★½

  • Rocketman

    ★★★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Someone Great

    ★★★

  • After

    ½

  • Us

    ★★★★★

  • Pain and Glory

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★½

  • Isn't It Romantic

    ★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★

  • The Farewell

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • On the Basis of Sex

    ★★★½

  • Green Book

    ★★★

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • A Star Is Born

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★★

  • Crazy Rich Asians

    ★★★½

  • Love, Simon

    ★★★½

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Hey Arnold! The Jungle Movie

    ★★★½

  • The Children Act

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★

  • The Disaster Artist

    ★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★★

  • The Big Sick

    ★★★½

  • 20th Century Women

    ★★★★

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Your Name.

    ★★★★½

  • The Nice Guys

    ★★★★½

  • Captain Fantastic

    ★★★★

  • Brooklyn

    ★★★★½

  • John Wick

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • Inside Llewyn Davis

    ★★★★½

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

    ★★