Mia has logged 149 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rent

Rent

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ben Platt: Live from Radio City Music Hall

Ben Platt: Live from Radio City Music Hall

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shrek the Halls

Shrek the Halls

2007
×
★★★½
Edit this entry  
20
Long Toast

Long Toast

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★½
Edit this entry  
18
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Period. End of Sentence.

Period. End of Sentence.

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
A Wish for Christmas

A Wish for Christmas

2016
×
★½
Edit this entry  
14
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Cinderella Story: Christmas Wish

A Cinderella Story: Christmas Wish

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Christmas with a View

Christmas with a View

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
11
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Misbehaviour

Misbehaviour

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Christmas Prince: The Royal Baby

A Christmas Prince: The Royal Baby

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Holidate

Holidate

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Christmas Made to Order

Christmas Made to Order

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
03
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

Best Wishes, Warmest Regards: A Schitt's Creek Farewell

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry