mya has logged 37 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Just My Luck

Just My Luck

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mother's Day

Mother's Day

2016
×
Read the review Edit this entry  
20
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Masterminds

Masterminds

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Movie 43

Movie 43

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Horrible Bosses 2

Horrible Bosses 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hamilton

Hamilton

2020
×
Read the review Edit this entry  
09
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Candy Floss

Candy Floss

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
For You

For You

2016
×
Read the review Edit this entry  
07
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry