Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★
Edit this entry  
18
Coma

Coma

1978
×
★★★½
Edit this entry  
17
Fantastic Fungi

Fantastic Fungi

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Cliffhanger

Cliffhanger

1993
×
★★★
Edit this entry  
15
Project X

Project X

2012
×
★★½
Edit this entry  
14
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Edit this entry  
14
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★½
Edit this entry  
14
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★★½
Edit this entry  
13
An Affair to Remember

An Affair to Remember

1957
×
★★★
Edit this entry  
12
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Heat

Heat

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Ugly Truth

The Ugly Truth

2009
×
★★½
Edit this entry  
08
Premonition

Premonition

2007
×
★★
Edit this entry  
07
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★
Edit this entry  
07
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★
Edit this entry  
06
Titane

Titane

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
★½
Edit this entry  
06
Carnal Knowledge

Carnal Knowledge

1971
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Out-of-Towners

The Out-of-Towners

1970
×
★★★
Edit this entry  
05
Stargate

Stargate

1994
×
★★½
Edit this entry  
05
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★
Edit this entry  
05
On Golden Pond

On Golden Pond

1981
×
★★★
Edit this entry  
05
Good Luck Chuck

Good Luck Chuck

2007
×
★½
Edit this entry  
04
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★½
Edit this entry  
03
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★
Edit this entry  
28
Wise Blood

Wise Blood

1979
×
★★★½
Edit this entry  
28
Impostor

Impostor

2001
×
★★
Edit this entry  
27
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★½
Edit this entry  
27
The End

The End

1978
×
★★½
Edit this entry  
27
Breakdown

Breakdown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
26
State and Main

State and Main

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Again

Home Again

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Gorillas in the Mist

Gorillas in the Mist

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Housesitter

Housesitter

1992
×
★★½
Edit this entry  
23
Domestic Disturbance

Domestic Disturbance

2001
×
★★½
Edit this entry  
23
My Boss's Daughter

My Boss's Daughter

2003
×
Edit this entry  
22
The Whole Nine Yards

The Whole Nine Yards

2000
×
★★★
Edit this entry  
22
Fun with Dick and Jane

Fun with Dick and Jane

2005
×
★★½
Edit this entry  
21
Black Cat, White Cat

Black Cat, White Cat

1998
×
★★½
Edit this entry  
20
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Edit this entry