Carlo has logged 359 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Dora and the Lost City of Gold

Dora and the Lost City of Gold

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Wonder Woman: Bloodlines

Wonder Woman: Bloodlines

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eight Crazy Nights

Eight Crazy Nights

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
15
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Grumpy Cat's Worst Christmas Ever

Grumpy Cat's Worst Christmas Ever

2014
×
Read the review Edit this entry  
12
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★
Edit this entry  
11
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
08
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
★★★
Edit this entry  
04
Noelle

Noelle

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mariah Carey's All I Want for Christmas Is You

Mariah Carey's All I Want for Christmas Is You

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Teen Titans Go! vs. Teen Titans

Teen Titans Go! vs. Teen Titans

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Pagemaster

The Pagemaster

1994
×
★★★½
Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Days of Thunder

Days of Thunder

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rush

Rush

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Volcano

Volcano

1997
×
★★★½
Edit this entry  
09
Dante's Peak

Dante's Peak

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry